یون یاب

یون یاب

felezyabyazd ردیاب, محصولات IKPV, مقالات فلزیاب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

یون یاب چیست ؟

یون یاب دستگاهی جهت تشخیص هواکش خزانه، اتاقک و … میباشد که میتواند صحت وجود هواکش را اعلام نماید. جهت درک بهتر مفهوم یون یابی در ابتدا به تعریف یون میپردازیم تا بصورت کامل در جریان نحوه کار یون یاب ها باشید.

یون چیست ؟

 یون به اتم یا مولکول‌هایی گفته می‌شود که بار الکتریکی اضافه داشته باشند و این بار می‌تواند منفی یا مثبت باشد. نابرابری تعداد کلالکترون‌ها با پروتون‌ها، در یک اتم یا مولکول، به آن بار خالص مثبت یا بار خالص منفی الکتریکی می‌دهد.

با استفاده از روش‌های فیزیکی یا شیمیایی، از طریق یونیزاسیون می‌توان این پدیده را ایجاد کرد. از نگاه فیزیکی یونی که از یک اتم تشکیل شده یون اتمی یا تک اتمی (مونواتمیک) نامیده می‌شود، و اگر آن یون از دو یا چند اتم تشکیل شده باشد، آن را یک یون مولکولی یا چنداتمی (پلی‌اتمیک) می‌گویند. از نگاه شیمیایی، اگر یک اتم خنثی، یک یا چند الکترون خود را از دست دهد، دارای بار خالص مثبت می‌شود و به عنوان یک کاتیون شناخته می‌شود، و برعکس؛ اگر یک اتم خنثی الکترون بیشتری به دست آورد، دارای بار خالص منفی می‌شود و به عنوان یک آنیون شناخته شده‌است و بنا بر این:

  • کاتیون : یونی است که بار مثبت دارد.
  • آنیون : یونی است که بار منفی دارد.

به سبب ناهمگونی بار الکتریکی خود، کاتیون‌ها و آنیون‌ها یکدیگر را به آسانی جذب و تشکیل ترکیبات یونی مانند نمک را ممکن می‌سازند: ( ویژگی‌های بار الکتریکی در رابطه با نیروی «رانش و ربایش» را ببینید.)

یون یاب

بین ۲ ماده با بارهای هم‌نام، نیروی رانش ایجاد می‌شود و برعکس؛ بین ۲ ناهم‌نام ربایش بوجود می‌آید.

نقش یون یاب در گنج یابی

محل ذخیره سازی غنایم و گنج ها با یک راه ورود و خروج همراه میباشد که بعنوان یک راه جهت دسترسی به گنجینه میباشد. فلزات بر اثر اکسایش یون از خود آزاد میکنند و در فضای اطراف قوطه ور میشوند. اگر دستگاه یون یاب را در محل خروجی هواکش ها بگیریم وجود یون موجود در فضا را تشخیص خواهد داد. با توجه به اینکه محل ذخیره سازی گنجینه ها پلمپ شده است، باور بسیاری بر این است که وجود یون با بار مثبت در فضای هواکش ها موجود نمیباشد و این راهی ۵۰ درصدی برای تشخیص محل گنجینه میباشد. که بهتر است به همراه فلزیاب مکمل استفاده گردد تا بتواند در دستیابی به گنج به شما کمک کند .

فلزیاب یونی 

تنها تولید کننده دستگاه یون یاب در ایران شرکت یون یابی IKPV است که توانسته با بکارگیری تکنولوژی برتر و کادر مجرب اعم از متخصصین تکنولوژی و فلزیابی موفق به تولید دستگاه یون یاب جهت رسیدن به گنجینه های قدیمی شود.

یون یاب
یون یاب IKPV

دستگاه یون یاب همان فلزیاب یونی میباشد که میتوان از آن بعنوان ردیاب یونی نیز نام برد. قطعات استفاده شده در ساخت کیت یون یاب انحصاری میباشد به نحوی که در برخی از فلزیاب های IKPV مجهز به سیستم یون یاب میباشد. این دستگاه بعنوان گنج یاب یونی مورد استفاده قرار میگیرد و میتواند در بسیاری از موارد بار ها بهتر و موفق تر از دستگاه های فلزیاب عمل نماید. فقط کافیست در محل های لازم استفاده گردد تا از نتیجه تشخیص آن شگفت زده شوید.

جهت دریافت اطلاعات بیشتر در ارتباط با دستگاه یون یاب و نحوه کار یون یاب و تست یون یاب در نمایندگی یون یاب IKPV تهران با شماره ۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲ تماس حاصل نمایید.

IKPV

Ion Detector

شاید دوست داشته باشید:

گنج یاب مکمل اشنایدر

گنج یاب مکمل اشنایدر ( Schneider )

گنج یاب مکمل اشنایدر برای کشف گنج گنج یاب اشنایدر دستگاهی تازه وارد به عرصه فلزیابی میباشد که با توجه به نیاز مبرم کاوشگران و باستان شناسان طراحی و در سال ۲۰۱۹ تولید و به بازار ارائه گردید. طی نقد و بررسی های صورت گرفته بر روی این گنج یاب مکمل مشخص گردیده است که […]

فلزیاب مکمل

فلزیاب مکمل

فلزیاب مکمل چیست؟ برای کشف گنجینه ها در مناطق وسیع بدون وجود آثار و علائم گنجیابی، جستجو بسیار سخت و دشوار میباشد زیرا اولا محدوده هدف مشخص نیست و به دنبال آن نقطه دقیق هدف، عمق هدف، جنس هدف و بسیاری از موارد دیگر را باید مشخص نمایید. به همین منظور برای بالا بردن ضریب […]

قوانین گنج یابی

قوانین گنج یابی

قوانین گنج یابی در ایران کشور ایران با قدمت چندین هزار ساله و وجود تمدن های بسیار دارای میراث فرهنگی غنی مرتبط با سلسله های باستانی میباشد. همانگونه که میدانید در دوره های متعدد کشور های بسیاری که اکنون در حاشیه ایران مستقرر هستند جزء قلمرو پادشاهی ایران بوده و سالیان زیادی به ایران امروزی […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا تماس بگیرید