فلزیاب چیست ؟ آشنایی با فلزیاب دستی

فلزیاب چیست

felezyabland مقالات فلزیاب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

آشنایی با فلزیاب | فلزیاب چیست ؟

فلزیاب چیست و چه کاربردی دارد

همه ما علاقمند به پیدا کردن یک شیء قدیمی و ارزشمند هستیم یا حداقل یک بار این فکر را در اندیشه خود آورده ایم، این موضوع برای همه ما در حد یک تفریح و سرگرمی است و کمتر کسی به آن اعتقاد دارد و به آن به عنوان یک کار نگاه می کنند.کاوش یک سکه یا یک شیء مربوط به هزاران سال پیش برای همه کاری بس هیجان آور و جالب است و با تمام خطراتی که دارد هر ساله هزاران نفر در ایران و دیگر کشورها برای پیدا کردن گنجینه اقدام به حفاری زمین می کنند. افرادی که به منظور تجسس عتیقه اقدام به حفاری زمین می نماید از دستگاه‌هایی تحت عنوان فلزیاب استفاده می‌کنند.

شاید اولین چیزی که با شنیدن کلمه فلزیاب به ذهنمان خطور کند، تصویر یک دستگاه گنج یاب بزرگ باشد. اما این همه حقیقت نیست.  فلزیاب ها فقط اهداف زیرزمینی ندارند . آنها در زندگی روزمره ما حضور دارند بدون اینکه متوجه آنها و اهمیت شان شویم. به هر دستگاهی که توانایی کشف فلز را داشته باشد و بتواند آن را از بین اجسام دیگر تشخیص دهد، فلزیاب گفته می‌شود. یک دستگاه ردیاب فلزات باید این توانایی را داشته باشد که فلز را در هر کجا که باشد، درون حجم انبوهی از وسایل، دیوار، درون زمین، فضای سربسته و هرجایی که با چشم مسلح دیده نمی شود شناسایی کرده و تشخیص دهد.

فلزیاب چیست
فلزیاب-گنجیاب-طلایاب

فلزیاب چیست ( tgcdhf ) : فلزیاب وسیله‌ای است که برای پیدا کردن اجسام فلزی مخفی یا گم شده درون زمین، دیوار یا اجسام دیگر به کار گرفته می‌شود.

[alert style=”warning”]در صورت جواب به سوال فلزیاب چیست با شماره ۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲ تماس حاصل نمایید .[/alert]

دستگاه فلزیاب‌ها میدان مغناطیسی را در اطراف دیسک جستجوگر خود ایجاد می‌کنند. زمانی که جسم فلزی در محدوده میدان مغناطیسی قرار بگیرد شدت میدان مغناطیسی تغییر کرده و دستگاه فلزیاب با این تغییرات متوجه وجود فلز در اطراف دیسک خود خواهد شد و آن را آشکار و اطلاع می‌دهد. هر چقدر شدت میدان مغناطیسی تولید شده توسط دستگاه بیشتر باشند عمق کشف فلز بیشتر خواهد بود. عمق کاوش توسط فلزیاب با توجه به اندازه، شکل و جنس فلز تغییر می‌کند کمتر یا بیشتر می‌شود.

کاربرد فلزیاب ها طیف بسیار وسیعی را شامل میشود. از مهم ترین موارد کاربرد این دستگاه ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 فلزیاب چیست
Metal Detector IKPV
 1. مصارف نظامی از جمله خنثی سازی میدان های مین و…
 2. اهداف باستان شناسی
 3. در صنعت تغذیه جهت یافتن فلزات سنگین و یا صنایع بسته بندی و نیز در صنایع مختلف دیگر از جمله فرش ماشینی و چوب بری
 4. معادن و کاربرد های مشابه ان
 5. یافتن لوله های انتقال نفت، گاز و…
 6. ردیابی سیم های عبوری در دیوارها و…
 7. اهداف تفریحی و سرگرمی
 8. درگاه های ورود و خروج فروشگاه های بزرگ جهت کنترل خروج اجناس
 9. ربات هایی که با اهداف خاص ساخته و طراحی می شوند
 10. فلزیاب های قابل حملی که اندازه های بزرگتری دارند، توسط باستان شناسان و کسانی که به دنبال گنج های پنهان تاریخی می گردند جهت یافتن جواهرات، سکه ها یا هر چیز فلزی با ارزش دیگر مورد استفاده قرار می گیرند.

 

فلزیاب ها در انواع مختلفی موجود بوده و کاربردهای مختلفی دارند. فلزیاب ها می توانند بسیاری از مشکلات ما را حل نموده و حتی در مواردی تضمین کننده امنیت ما هستند. اگر می خواهید این دستگاه ها را بهتر بشناسید و بدانید این دستگاه ها کدامند و چگونه در زندگی به کمک ما می ایند با ما همراه باشید. علاوه بر موارد بالا، در این مقاله، با انواع ردیاب ها آشنا شده و راجع به آنها صحبت خواهیم نمود. همچنین خواهیم دانست که ردیاب ها چکونه کار می کنند و چگونه اجسام پنهان را ردیابی می کنند .

انواع فلزیاب 

 • فلزیاب‌های تفریحی (VLF)

این دسته فلزیاب‌ها که معمولاً خیلی سبک و بوده و دیسک آن‌ها کوچک (دیسک استاندارد آن‌ها ۲۵ سانتی‌متر) می‌باشد و عمق کاوش فلز آن‌ها نیز معمولاً کمتر از یک متر می‌باشد. به این معنی که یک فلز به شکل مربع به اندازه ۱متر در ۱متر را حداکثر می‌تواند از فاصله یک متری پیدا کند. فلزیاب‌های VLF برای پیدا کردن فلزات در سطح خاک طراحی شده‌اند. این نوع فلزیاب‌ها دارای صفحه نمایشگری دیجیتالی و پیشرفته می‌باشند. فلزیاب‌های تفریحی که دارای نمایشگر دیجیتالی می‌باشند قدرت تفکیکی کم و بیش برابر با ۸۰٪ دارند. به این منظور که می‌توانند فلزات آهنی را از فلزات غیر آهنی با دقت ۸۰ درصد جدا کنند.

 • فلزیاب‌های پیشرفته‌ای (PI)

فلزیاب‌های پیشرفته، قدرت بسیار بیشتری نسبت به دیگر فلزیاب‌ها دیگر را دارا می‌باشند. فلزیاب‌های پیشرفته دارای وزن نسبتاً سنگینی هستند زیرا که در آن‌ها به علت مصرف مضاعف برق از باتری‌های اسیدی مشابه موتورسیکلت استفاده شده؛ و معمولاً خود فلزیاب یا باتری آن‌ها یا هر دوی آن‌ها به کمر بسته می‌شود. فلزیاب‌های پیشرفته قدرت تفکیک زیادی ندارند و نمی‌توانند فلزهای آهنی را از غیر فلزی جدا کنند و هر فلز یا آلیاژی را ببینند اطلاع می‌دهند. فلزیاب‌های پیشرفته مانیتور ندارد و ساده می‌باشند.

 • فلزیاب‌های صنعتی

از فلزیاب‌های صنعتی در صنعت‌های مختلف مثل فرش ماشینی-و صنایع بسته‌بندی- چوب بری و کارخانه‌ها استفاده می‌شود.

 • فلزیاب‌های با امکان فرستنده و گیرنده (TR)

فلزیاب‌های فرستنده – گیرنده از یک عدد دیسک فرستنده در جلو و یک دیسک گیرنده در انتها دستگاه که معمولاً به شکل مربع می‌باشند تشکیل شده‌اند. فلزیاب‌های فرستنده / گیرنده قدرت تفکیک ندارند و فقط برای پیدا کردن فلزات بزرگ مانند لولهٔ آب و رگه‌های بزرگ فلزی طراحی شده‌است و گاهی انبوه یاب گفته می‌شود. کار کردن با این فلزیاب‌ها سخت بوده و به دلیل دشوار بودن تنظیمات فلزیاب – – گم کردن هدف –اشتباهات زیاد – اشتباه در تعیین محل دقیق فلز – از فروش عمومی زیادی برخوردار نبوده.

 • فلزیاب‌های فرکانسی

فلزیاب و طلا‌یاب با فرکانس پایین که از نوع فلزیاب فرکانس القائی یا فلزیاب جذبی با تنظیمات تفکیک و تشخیص (EDIT) یا (VDI DISC) و سطح و حجم ترشهولد (THRESHOLD) یا تارگت ایکس (TARGET X) می‌باشد توان بالای در تشخیص و تفکیک فلزات و اهداف مانند طلا و … را به صورت مجزا از یکدیگر داشته و در هر نوع صحنه کار که خاک بد ، زمین بد یا زمین آلوده باشد به راحتی می‌تواند اهداف را تفکیک نموده و تشخیص دهد و اپراتور فلزیاب یا کاربر فلزیاب باید با این نوع فلزیاب تمرین نموده زیرا با تمرین تجربه بدست آورده و با مهارت خود در هر نوع صحنه کار این نوع فلزیاب فرکانس پایین را متناسب تنظیم نماید تا عامل کشف طلا یا هدف واقعی گردد.

فلزیاب چیست
نحوه کار فلزیاب های فرکانسی
 • فلزیاب‌های مغناطیسی

شرایط متعلق به فلزیاب مغناطیسی و فلزیاب ولتاژ القائی مانند فلزیاب پالسی (PI) ، فلزیاب (VLF) ، فلزیاب (BFO) ، فلزیاب تی ار (TR) و دستگاه‌های مغناطیس سنج از نوع مگنومتر یا مگنت و تسلا می‌باشد که عملکرد این دسته فلزیاب‌ها عمل تشخیص تفاوت فاز ایجاد شده از تغییرات مربوط به شرایط میدان مغناطیس در سر جست‌و‌جو گر یا کوئل ، لوپ و سنسور مغناطیسی می‌باشد و هر نوع تغییر مغناطیسی از مواد معدنی یا منابع یا تغییرات لایه‌های زمین در صحنه کار می‌تواند مانند فلز مورد نظر یا طلا ایجاد واکنش یا پاسخ در این سیستم‌ها ایجاد نماید و تنظیمات تشخیص فلزات در فلزیاب مغناطیسی به صورت همه فلزات (ALL METAL) و تفکیک (DISCRIMINATION) یا (DISC) می‌باشد.

فلزیاب چیست
نحوه کار دستگاه فلزیاب مغناطیسی
 • فلزیاب حرارتی راداری زمینی

سیستم حرارتی راداری زمینی از منابع زیر دست یا پائین دست رادار زمینی دستی می‌باشد. این دسته سیستم‌ها از نظر عملکرد دارای قدرت بالایی می‌باشد و با تعیین عدد(VDI) و ابعاد هدف ترشهولد (THRESHOLD) می‌تواند واکنش دقیقی را برای تشخیص هدف ، طلا یا انواع فلزات با رنگ مربوط را داشته باشد ، اما برای عملیات نیازمند تجربه بالا اپراتور است. فلزیاب حرارتی راداری یا رادار زمینی دستی حرارتی توانائی کاوش اهداف را با رنگ و اعداد (VDI) متعلق به همان هدف یا طلا را دارا می‌باشد و با هر دو نرم افزار برنامه لکه رنگ سه رنگ و نرم افزار تفکیک رنگ (COLOR PRO) عمل می‌نماید.

فلزیاب چیست
اسکن ۳ بعدی زمین

شما میتوانید جهت تحلیل تصاویر فلزیاب حرارتی راداری با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.

 • فلزیاب برای گوشی های اندروید

 با این برنامه گوشی خود را تبدیل به یک دستگاه ردیاب فلز کنید! با برنامه فلزیاب گوشی می توانید انواع فلز و امواج مغناطیسی را پیدا کنید. این برنامه میدان مغناطیسی را با استفاده از حسگر موجود در گوشی، اندازه می گیرد.

فلزیاب چیست
برنامه اندروید فلزیاب

تفکیک در فلزات به دو دسته ی اصلی تقسیم می شود:

۱-گروه اول فلزاتی که خاصیت مغناطیس شونده دارند مانند اهن، فولاد و چدن که بطور کل به این گروه فلزات اهنی می گویند.

۲-گروه دوم فلزاتی که خاصیتی مغناطیس شونده ندارند و غیر الکترومغناطیس هستند مانند سرب، قلع، نقره، مس، طلا، برنز، برنج، الومینیوم و مفرغ که بطور کل به این گروه فلزات غیر اهنی می گویند.

عمق کاوش فلزیاب

عمق کاوش در فلزیاب ها علاوه بر شرکت سازنده به عوامل دیگری نظیر جنس خاک،  آب و هوا، رسانایی خاک و … بستگی دارد. با این اوصاف شرکت های مختلف در تلاش برای دسترسی به عمق بیشتر موفق شده اند فلزیابی با عمق بیش از ۲۵ متر را برای شناسایی فلزات ابداع نموده اند . برای مفهمی شدن موضوع عمق کاوش در انواع سیستم های فلزیابی اینجا را کلیک نمایید.

فلزیاب دستی چیست ؟

فلزیاب های دستی جهت تفتیش بدنی در ورودی اماکن حساس و نظامی ، ورودی استادیوم ها و ورزشگاهها ، اماکن مذهبی و تجمعات مهم به کار میروند. در این گونه موارد باید از دستگاههای سبک با سرعت عملکرد بالا استفاده کرد که در عین حال دارای دقت و حساسیت کافی نیز باشد. این دسته از فلزیاب ها به فلزیاب راکتی یا فلزیاب دستی مشهور هستند و قادر هستند تا اجسام فلزی را از فاصله حدود ۲۰ سانتی متری تشخیص دهند همچنین دارای سیستم جلوگیری از تداخل سیگنال نیز میباشند.

برخی از دستگاه های فلزیاب دستی ( فلزیاب راکتی )

فلزیاب چیست
فلزیاب دستی

معرفی کمپانی های برتر تولید کننده فلزیاب  

شرکت های بسیاری در زمینه طراحی و ساخت طلایاب ( xghdhf ) و گنج یاب ( ‘k[ dhf ) فعال هستند که هر روزه اقدام به تولید جدید ترین دستگاه های فلزیاب روز دنیا می نمایند. شرکت های تولید کننده گنج یاب با بهره گیری از تکنولوژی و علم روز جهان توانسته اند دستگاه های بسیار دقیق و با کیفیتی به بازار ارائه دهند که توجه و تحسین تمامی فعالان عرصه گنج یابی، دفینه یابی و فلزیابی را برانگیخت.سازندگان فلزیاب دستگاه های خود را در زمینه های مختلفی نظیر صنعتی , تفریحی , امنیتی , کاوشی و … طراحی و تولید میکنند. این کمپانی ها همواره به دنبال ساخت بروز ترین دستگاه ها بوده و با یکدیگر در رقابت هستند.برخی از کمپانی های برتر تولید کننده فلزیاب عبارت اند از :

فلزیاب چیست
لوگوی کمپانی های فلزیاب
 • Minelab                          استرالیا
 • OKM                                آلمان
 • LORENZ                         آلمان
 • Fisher                             آمریکا
 • Delta Pulse                    بلغارستان
 • Garrett                            آمریکا
 • Teknetics                       آمریکا
 • Whites Electronics        آمریکا
 • XP Metal Detectors       فرانسه
 • Bounty Hunter               آمریکا
 • Nokta                             ترکیه
 • Makro Detector             ترکیه
 • CEIA                            ایتالیا
 • IKPV                              ایران

شرکت فلزیاب IKPV ایران

کمپانی فلزیاب IKPV یکی از قدیمی ترین و باسابقه ترین شرکت های تولید فلزیاب در ایران با بیش از دو دهه فعالیت در زمینه تولید فلزیاب، طلایاب ، گنج یاب و معدن یاب است. شرکت فلزیاب IKPV همواره به دنبال طراحی و تولید به روزترین فلزیاب ها توسط مهندسین و متخصصین خود است. آیا شما هم به دنبال یک فروشگاه معتبر فروش فلزیاب در ایران هستید؟ شما میتوانید با مراجعه به نمایندگی مجاز فروش فلزیاب Ikpv در سراسر ایران و دریافت مشاوره از متخصصین مربوطه ،جهت خرید دستگاه فلزیاب مورد انتظار اقدام نمایید. محصولات این شرکت ایرانی دارای ضمانت نامه معتبر و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله میباشد.

فلزیاب چیست؟
فروشگاه فلزیاب IKPV ایران

خدمات شرکت فلزیابی IKPV ایران:

 • دارنده انواع دستگاه های فلزیاب، طلایاب، گنج یاب، مین یاب، یون یاب، حفره یاب، دفینه یاب، معدن یاب، نشت یاب، خلاء یاب، سکه یاب، آب یاب، ردیاب، جهت یاب، عتیقه یاب
 • مشاوره رایگان با کارشناس باستان شناس مهندس یوسف صمدی، در ارتباط با انواع دستگاه فلزیاب و آثار و علائم باستان شناسی
 • اجاره انواع فلزیاب تصویری ، ضدآب، نقطه زن، شعاع زن، شاقولی،فلزیاب دستی (راکتی)،  امنیتی
 • تعمیر انواع دستگاه فلزیاب، تصویری کردن انواع سیستم های پالسی
 • خرید و فروش انواع دستگاه پالسی، مگنومتر، آنتن راداری و امنیتی
 • ارتقاء و بروزرسانی انواع دستگاه فلزیاب
 • همراه با تست عمق زنی دستگاه فلزیاب
 • ارائه بهترین فلزیاب با قیمت مناسب
 • ارسال دستگاه به سراسر ایران
 • دارای ضمانت نامه معتبر IKPV و خدمات پس از فروش ۱۰ ساله.

شرکت آی کا پی وی IKPV ( ایلیا کاوش پارس وفا ) دارای نمایندگی های فروش و خرید فلزیاب در اکثر شهر های بزرگ ایران میباشد. شما میتوانید جهت تست دستگاه فلزیاب و همچنین مشاهده فلزیاب های این کمپانی به صورت حضوری به نمایندگی های فلزیاب ایران، شیراز و تهران مراجعه نمایید.

معرفی برخی از انواع دستگاه فلزیاب IKPV ایران :

 • فلزیاب LEOPARD 8000
 • فلزیاب LEOPARD 16000
 • فلزیاب HOXNE
 • فلزیاب و طلایاب KOMATSU A-U-8
 • فلزیاب MINI GPR
 • فلزیاب ANTARES
 • فلزیاب Ajm Bugle
 • فلزیاب AUTOCRAT
 • فلزیاب KOMATSU A-U-16
 • فلزیاب DERAK Super Sensor GPR
 • دستگاه فلزیاب RICHEL-M-160
 • ردیاب TOMAS-S-ANT
 • فلزیاب PV 5000 2018

لوپ فلزیاب 

لوپ مفهوم متعددی داشته که در عرصه فلزیابی به قطعه ای دایره شکل گفته میشود و با استفاده از آن سیگنال های دریافتی حاصل از کاوش، به دستگاه فلزیاب ارسال میشود.

فلزیاب چیست
لوپ فلزیاب IKPV

در طراحی سیم پیچ جهت لوپ فلزیاب ها طرح های گوناگونی به صورت ابتکاری یا قراردادی مورد استفاده قرار می گیرند که پر کاربردترین آن ها عبارت اند از :

 • سیم پیچ های هم مرکز
 • سیم پیچ های بیضوی
 • سیم پیچ D شکل
 • سیم پیچ سوپر D
 • سیم پیچ های متناسب با مدار فلزیاب های دستی
فلزیاب چیست
انواع لوپ

لوپ میتواند از قطر ۲۸ سانتی متر تا دو متر مربع باشد که متداول ترین لوپ های مورد کاربرد هستند. هرچه لوپ کوچکتر باشد عمق کمتری را مورد کاوش قرار میدهد اما در یافتن اهداف کوچک فلزی راندمان بهتری دارد.

نکته ای که در رابطه با اندازه کویل ها باید به آن توجه داشت این است که هر چه اندازه کویل کوچکتر باشد عمق کمتر با خاصیت نقطه زنی بیشتر را در بر خواهد داشت و هرچه اندازه کویل بزرگتر باشد عمق بیشتر را در بر خواهد داشت اما دقت در تشخیص اشیاء ریز را از دست میدهد. بدیهی است کویل های در اندازه مختلف مکمل یکدیگر بوده و استفاده از کویل ها در اندازه های متفاوت باعث میشود کاوش بصورت دقیق و حرفه ای صورت پذیرد.

 

شما میتوانید جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید 

آموزش گام به گام کار با فلزیاب ها

قیمت گنج یاب تصویری IKPV

فلزیاب چیست

شماره فروشگاه فلزیاب IKPV ایران : ۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲

شاید دوست داشته باشید:

فلزیابی یاسوج

فلزیاب یاسوج

فلزیاب یاسوج قبل از صحبت راجع به فلزیاب یاسوج و خرید فلزیاب در این شهر، شما را کمی با این شهر و استان کهکیلویه و بویر احمد آشنا می کنیم، با ما همراه باشید. این استان یکی از مناطق لر نشین کشور ایران است و در جنوب غربی این کشور و در امتداد کوه های […]

دفینه یاب ایرانی

دفینه یاب ایرانی

دفینه یاب ایرانی یکی از قدیمی ترین مبحث مهم در عرصه کاوش گنج و دفینه یابی این موضوع می باشد که در هنگام خرید یک دستگاه فلزیاب باید گنج یاب ایرانی بخریم یا گنج یاب خارجی ؟ با بیان چند نکته به شما خواهیم گفت که دفینه یاب ایرانی دارای قابلیت های بیشتری بوده و […]

خرید فلزیاب با گارانتی

خرید فلزیاب با گارانتی

خرید فلزیاب با گارانتی خرید فلزیاب با گارانتی دارای اهمیت زیادی می باشد. همانطور  که می دانید هر کسی که یک دستگاه فلزیاب حرفه ای و یک گنج یاب با کیفیت می خرد می خواهد به کاوش گنج بپردازد و برای موفقیت در  کاوش حتما باید از فلزیاب اصلی و اورجینال استفاده شود. به دلیل […]

۱ دیدگاه

 1. اطلاعات کامل در مورد فلزیاب ها گذاشتید ، در مورد فلزیاب تصویری بیشتر توضیح بدید ممنون میشم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Buttonهمین حالا تماس بگیرید