الکترومغناطیس در فلزیاب چگونه کار میکند؟

felezyabland مقالات فلزیاب , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

کار الکترومغناطیس در فلزیاب چیست ؟

آیا چیزی هیجان انگیز تر از کشف گنج وجود دارد؟ میلیون ها نفر از مردم سراسر جهان با استفاده از فلزیاب سرگرم هستند تا بتوانند آثار ارزشمند زیر زمینی که به خاک سپرده شده اند را کشف کنند. فلزیاب ها بر اساس علم الکترومغناطیس کار میکنند. اگر برای شما جالب است که با علم الکترومغناطیس آشنا شوید با ما همراه باشید.

وقتی مغناطیس با برق برخورد میکند

اگر تا به حال میدان مغناطیسی را با پیچیدن سیم پیچ اطراف یک تکه فلز و اتصال آن به باطری ساخته اید، میدانید که مغناطیس و برق یک رابطه با هم دارند: هر زمان که برق باشد موجب ایجاد میدان مغناطیسی میشود و هرکجا که میدان مغناطیسی باشد دلیل بر وجود برق است.

الکترومغناطیس
تولید میدان مغناطیسی

در زندگی روزمره در بسیاری از موارد در اطراف خود این رابطه کاربرد زیادی دارد. هر بار که از یک دستگاه الکتریکی استفاده میکنیم، در ارتباط نزدیک بین برق و مغناطیسی قرار میگیریم. برق تولید شده توسط نیروگاه ( فرآیند تولید برق مانند توربین های بادی ) یا ژنراتور ها از یک درام بزرگ از سیم پیچ مسی ساخته شده است. هنگامی که سیم از طریق میدان مغناطیسی با سرعت بالایی میچرخد موجب تولید برق میشود و ما میتوانیم این قدرت را برای اهداف خود بکار بندیم. لوازم الکتریکی که از آنها استفاده میکنیم( مانند ماشین لباسشویی )، حاوی موتور های الکتریکی که دقیقا مخالف ژنراتور میباشد که به عنوان یک جریان الکتریسیته به آنها، یک میدان مغناطیسی متغیر را در یک سیم پیچ ایجاد میکند که در برابر میدان مغناطیسی دائمی قرار میگیرد و این باعث چرخش موتور میشود.

به طور خلاصه میتوانید از برق برای ایجاد مغناطیس و از مغناطیس برای تولید برق استفاده کنید. فیزیک دان مشهور اسکاتلندی به نام جیمز کلرک ماکسول نظریه مغناطیس را در دهه ۱۸۶۰ جمع آوری کرد و طی چهار فرمول ریاضی ( به معادلات ماسکول معروف است ) نوشت. نظریه دیگه ای هم مبنی بر این است که میگوید زمانی که میدان مغناطیسی در حال تغییر است، میدان الکتریکی را نیز تغییر میدهد. آنچه که ماکسول واقعا گفت این بود که الکتریسیته و مغناطیس دو بخش از یک چیز است: الکترومغناطیس.

با دانستن این میتوانیم بفهمیم که دقیقا فلزیاب ها چگونه کار میکنند.

چگونه الکترومغناطیس به فلزیاب کمک میکند

فلزیاب ها به روش های مختلفی کار میکنند، که در اینجا به یکی از آنها میپردازیم، یک فلزیاب حاوی سیم پیچ یا همان کویل (پیچید شده در اطراف سر دایره ای در انتهای دسته) میباشد که به عنوان سیم پیچ فرستنده شناخته میشود. وقتی برق از طریق کویل جریان میابد، میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد میشود. همانطور که فلزیاب را روی زمین حرکت میدهید، میدان مغناطیسی نیز حرکت میکند. اگر سیگنال را بر روی یک شیء فلزی حرکت دهید، میدان مغناطیسی حرکتی بر اتم های داخل فلز تاثیر میگذارد و الکترون ها را تغییر میدهد.( ذرات کوچکی که در اطراف اتم ها حرکت میکنند )

حال اگر الکتریسیته را بر روی یک قطعه فلزی حرکت دهیم، یک مغناطیس را ایجاد کرده ایم. بنابراین هنگامی که شما یک فلزیاب را روی یک قطعه فلزی حرکت میدهید، میدان مغناطیسی که از آشکارساز فلز خارج میشود،باعث ایجاد میدان مغناطیسی دیگری در اطراف فلز میشود. سیم پیچ دوم که بعنوان سیم پیچ گیرنده که به یک مدار متصل است و شامل بلندگو میباشد میدان مغناطیسی ایجاد شده را دریافت میکند. اگر قطعه ای فلزی را از جلوی میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط دستگاه حرکت دهیم، میدان مغناطیسی پس از برخورد با شیء فلزی انعکاس یافته و توسط کویل گیرنده دریافت میشود که در این صورت دستگاه شروع به بوق زدن میکند ( در فلزیاب هایی با سیستم هشدار بوقی ).

هرچه میزان پالس منعکس شده توسط فلز قوی تر باشد نشانه نزدیک بودن یا بزرگتر بودن فلز میباشد که در این صورت دستگاه شروع به پخش صدای بوق با صدای بلند تر و طول بیشتری میشود ( صدای بیب بیب ).

نحوه کار فلزیاب به زبان ساده

الکترومغناطیس
نحوه کار فلزیاب

زمانی که شما با دستگاه فلزیاب شروع به کاوش میکنید عملیات زیر باعث کشف فلزات میگردد:

  1. باطری برق دستگاه را تامین میکند و از طریق یک کابل از مدار فرستنده ( کیت فلزیاب ) به سیم پیچ فرستنده در کویل ارسال میکند.(قرمز)
  2. هنگامی که برق از طریق سیم پیچ فرستنده جریان میابد، یک میدان مغناطیسی در اطراف آن ایجاد میکند.
  3. اگر فلزیاب را در بالای یک شیء فلزی ( مانند این جسم خاکستری رنگ موجود در تصویر ) بچرخانید، میدان مغناطیسی از طریق آن نفوذ میکند.
  4. میدان مغناطیسی ایجاد شده، جریان الکتریکی را در داخل جسم فلزی ایجاد میکند.
  5. این جریان الکتریکی جاری یک میدان مغناطیسی دیگر را در اطراف جسم ایجاد میکند.میدان مغناطیسی از طریق سیم پیچ گیرنده حرکت میکند و درون گیرنده ( آبی ) در بالای صفحه قرار میگیرد، که در این صورت یک صدا را ایجاد کرده و هشدار میدهد که شما چیزی را پیدا کردید.

 

 

 

 

 

جهت دریافت اطلاعات بیشتر با ما همراه باشید

شماره تماس : ۰۹۱۲۰۸۱۴۰۴۲

IKPV

منبع : explainthatstuff

شاید دوست داشته باشید:

فلزیابی یاسوج

فلزیاب یاسوج

فلزیاب یاسوج قبل از صحبت راجع به فلزیاب یاسوج و خرید فلزیاب در این شهر، شما را کمی با این شهر و استان کهکیلویه و بویر احمد آشنا می کنیم، با ما همراه باشید. این استان یکی از مناطق لر نشین کشور ایران است و در جنوب غربی این کشور و در امتداد کوه های […]

دفینه یاب ایرانی

دفینه یاب ایرانی

دفینه یاب ایرانی یکی از قدیمی ترین مبحث مهم در عرصه کاوش گنج و دفینه یابی این موضوع می باشد که در هنگام خرید یک دستگاه فلزیاب باید گنج یاب ایرانی بخریم یا گنج یاب خارجی ؟ با بیان چند نکته به شما خواهیم گفت که دفینه یاب ایرانی دارای قابلیت های بیشتری بوده و […]

خرید فلزیاب با گارانتی

خرید فلزیاب با گارانتی

خرید فلزیاب با گارانتی خرید فلزیاب با گارانتی دارای اهمیت زیادی می باشد. همانطور  که می دانید هر کسی که یک دستگاه فلزیاب حرفه ای و یک گنج یاب با کیفیت می خرد می خواهد به کاوش گنج بپردازد و برای موفقیت در  کاوش حتما باید از فلزیاب اصلی و اورجینال استفاده شود. به دلیل […]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

همین حالا تماس بگیرید